W ostatnim czasie do mieszańców powiatu napływają pisemne wezwania z informacją o naruszeniu przez nich praw autorskich i wszczętym w związku z tym postępowaniem egzekucyjnym. Podane są kwoty jako suma ewentualnych kar nakładanych za rzekome udostępnianie plików wideo. W treści umieszczona jest propozycja ugody poprzez wpłatę kilkusetzłotowej kwoty, jednak o wiele niższej od podawanych kar.
- Wpłacając pieniądze na wskazane konto, z jednej strony traci się wpłaconą kwotę, z drugiej strony taki fakt wskazuje, że wpłacający poczuwa się do winy za popełnienie czynu, o jakim nie miał nawet pojęcia. Dlatego każdy przypadek otrzymania takiego pisma, wezwania do zapłaty należy zgłaszać do najbliższej jednostki Policji, która zajmie się sprawą - zalecają policjanci.
Innym, wcześniej wykorzystywanym sposobem, jest zdalne blokowanie komputera polegające na spowodowaniu wyświetlenia na ekranie komunikatu z informacją o zablokowaniu sprzętu. W komunikacie zawarta jest informacja, że blokada została założona przez Policję za używanie sprzętu w sposób niezgodny z prawem. Sposobem na usunięcie blokady ma być wpłata określonej kwoty na wskazane konto.
- W żadnym wypadku nie należy wpłacać pieniędzy, ponieważ Policja nie stosuje tego typu działań, natomiast wpłata nie spowoduje uruchomienia komputera. Taki komunikat jest dowodem na to, że sprzęt jest zainfekowany. Jest kilka sposobów na usunięcie złośliwego oprogramowania, wskazane jest skorzystanie z pomocy informatyka - radzi Policja.