Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Nowy sklep w Łańcucie. Załatwisz kilka spraw w jednym miejscu
Włamanie z rozbojem w Łańcucie
Jest data otwarcia wschodniej obwodnicy Łańcuta
Otwarcie wschodniej obwodnicy Łańcuta
home > Start > Aktualności > Problem z transportem publicznym
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT ŁAŃCUT
2015.01.07 15:14

Problem z transportem publicznym

Do 2013 roku w trakcie trwania roku szkolnego z komunikacji na łańcuckim dworcu miesięcznie korzystało ok. 55 tys. osób. Odkąd z wykonywania usług transportowych wycofała się firma Arriva, mieszkańcy powiatu narzekają na zbyt małą liczbę połączeń.
Problem z transportem publicznym
Problem z transportem publicznym

Obecna siatka połączeń jest dobrym odzwierciedleniem aktualnych potrzeb komunikacyjnych mieszkańców powiatu, co nie znaczy, że zaspokaja absolutnie wszystkie te potrzeby. Brakuje m. in. połączeń do najbardziej oddalonych od Łańcuta miejscowości - czytamy w opracowanym przez firmę Blue Ocean Business Consulting sp. z o.o dla powiatu łańcuckiego Planie Transportowym. Raport dotyczy połączeń odbywających się w granicach powiatu.

- Dzieci poniżej 18 roku życia, które nie korzystają z samochodów prywatnych, są zdane tylko i wyłącznie na środki komunikacji publicznej. Jeżeli Rzeszów podstawia im autobusy komunikacji miejskiej, które kursują do gmin powiatu łańcuckiego, to oczywistym jest, że młodzież wybiera ośrodek większy i ten, do którego jest łatwiej dojechać - mówiła podczas ostatniej sesji rady powiatu radna Monika Roman.

85% mieszkańców powiatu korzysta z komunikacji publicznej w celu dotarcia do szkoły czy uczelni, 4% w ten sposób dojeżdża do pracy, 5% na zakupy. Autobusami podróżujemy przede wszystkim ze względu na możliwość bezpośredniego dotarcia do miejsca docelowego, jego atrakcyjną cenę, szybkość czy komfort przejazdu.

Po tym jak firma przewozowa Arriva zamknęła swój oddział w Łańcucie, 60% wszystkich połączeń obsługuje Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Leżajsku Sp. z o.o.

- Udało się nam pozyskać PKS Leżajsk, który mógłby wykonywać więcej połączeń, ale prywatna konkurencja, która jeździ na trasach, które są opłacalne, podstawia autobusy kilka minut wcześniej. To powoduje, że podstawowy przewoźnik ma problemy finansowe. Jedna z gmin dofinansowuje już transport publiczny, rozmawiamy teraz z drugą gmina, która jest temu przychylna, następna gmina musi zacząć dofinansować przewoźnika publicznego, bo jeśli tego nie zrobi, to istnieje zagrożenie, że PKS Leżajsk obetnie kursy, których i tak jest za mało - tłumaczył starosta powiatu łańcuckiego Adam Krzysztoń.

Zgodnie z raportem najczęściej wybieranym przez mieszkańców powiatu łańcuckiego środkiem transportu jest właśnie autobus (55,59%). Zwolenników tego środka transportu zatem nie brakuje. Co zrobić, żeby poprawić jakość i ilość połączeń?

Twórcy "Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Łańcuckiego" wskazują na zapewnienie odpowiedniej dostępności systemu transportu i skomunikowania pomiędzy poszczególnymi miejscowościami wchodzącymi w skład powiatu oraz miastem Łańcut, poprawę stanu środowiska naturalnego oraz jego ochronę, poprawę bezpieczeństwa ruchu i bezpieczeństwa uczestników transportu oraz stymulowanie rozwoju gospodarczego i ładu przestrzennego.

- Wszyscy przewoźnicy ponadto powinni przejeżdżać przez dworzec łańcucki, niezależnie od formy transportu czy rodzaju przedsiębiorstwa. Do tego, wraz z miastem, musimy dążyć - dodaje starosta Adam Krzysztoń.

red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Problem z transportem publicznym, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red dodany
 
Odsłon: 6455
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (16)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
a4c-2af
~ Quo Vadis Polonio  Cytując Kononowicza - "niedługo nie będzie niczego". Nasze państwo się zwija i cytując innego klasyka, Bartosza Sienkiewicza, to wszystko to "ch..., d... i kamieni kupa, państwo istnieje tylko teoretycznie". Niestety.
7 stycznia 2015
+16
-1
Ostatnio dodane komentarze
835-3f3
~ z  do ~ mieszkaniec sąsiedniej wioski   chyba coś tutaj nie gra,
nie porównujmy miasta wojewódzkiego w które pakuje się ogromna kasę do dziesięciokrotnie mniejszego Łańcuta.
Co do twojej wioski która jest dziesięciokrotnie mniejsza wydaje się też mieć niewiele do zaoferowania,
uważam że należy trochę bardziej ważyć stan faktyczny, co nie zmienia faktu że miasto mogłoby się szybciej rozwijać a ma do tego wciąż niezłe atrybuty!
14 stycznia 2015
+1
-0
c2a-796
~ Kowalski  do ~ misiek   Burmistrzowi Miasta Łańcuta najbardziej powinno zależeć aby ta "wieś okoliczna" do Łańcuta przyjechała uczyła się tu w szkołach ponadgimnazjalnych, pracowała i robiła zakupy. Jeśli "wieś podłańcucka" zupełnie przerzuci się na Rzeszów to z Lańcuta nie pozostanie nawet "kupa kamieni".
9 stycznia 2015
brak ocen
674-1e3
~ mieszkaniec sąsiedniej wioski   Jedyne do czego się te autobusy przydają to żeby załatwić jakąś sprawę w powiecie, poza tym w Łańcucie nie widać żadnych innych punktów, czy sklepów, miejsc rekreacji gdzie można by miło i fajnie spędzić czas. Sto razy bardziej wolę jechać do Rzeszowa, autobusów 10 razy więcej, mnóstwo miejsc rozrywki, a Łańcut co zamek, który każdy z okolicy widział x razy, poza tym kompletne zero i ciągle stoi to wszystko w miejscu, zero nowych inwestycji
8 stycznia 2015
+6
-1
245-b35
~ misiek  do ~ kowalski   a co ma burmistrz do transportu na wsi
8 stycznia 2015
+1
-3
d73-2f1
~ duch łańcucianina   Nic już nie długo w Łańcucie nie będzie. Pusty dworzec z pijaczkami naławkach, zlikwidowany szpital, brak przedsiębiorstw; dobrze, że został jeszcze Kościół i szmatexy
8 stycznia 2015
+11
-2
6e1-db6
~ kowalski  do ~ wert   Akurat w kwestii Transportu Publicznego to Starosta coś przynajmniej stara się robić.
Kłopot polega na tym, że Burmistrz Gwizdak powinien się poczuć w obowiązku i zainteresować się tematem publicznego transportu.
7 stycznia 2015
+2
-1
a4c-2af
~ Quo Vadis Polonio  do ~ Niech ktoś wytłumaczy   co to "mądrość etapu" ? chodzi mniej więcej o to, że jak "mądrość", jako taka, jest stała, to "mądrość etapu" jest zmienna i można ją dostosować do panujących potrzeby
7 stycznia 2015
+3
-0
1d9-ef2
~ wert  do ~ b   A Starosta śpi!
7 stycznia 2015
+3
-2
8dd-51b
~ Niech ktoś wytłumaczy  do ~ Quo Vadis Polonio   Ta, "Mądrość etapu", WTF? chyba szkolnego.
7 stycznia 2015
+0
-1
8dd-51b
~ Niech ktoś wytłumaczy  do ~ Kowalski   Jeśli ma się to w przyszłości zwrócić to jak najbardziej. Jeśli jednak gminie na tym nie zależy to może warto zmienić obsadę gminy. Albo gminę. Ale jeśli obsadzie zależy na tym, by miasto podupadło, to ich problem, że nie poczynili nic, by Łańcut stał się atrakcyjny w oczach mieszkańców.
Jest jeszcze inny sposób - samochody... Prawo jazdy można wyrobić. A jeśli ktoś na korki narzeka, to niech się umawia z kolegami z pracy że za zwrot za paliwo podróżują razem. W każdym samochodzie jest przecież 5 miejsc. Sam transport dla dzieci już realniej zorganizować. I może marudzę, ale kiedyś jakoś sobie z tym na wsiach radzili... A to na piechotę dziecko szło, a to rowerem jechało, czasem się wozem drabiniastym z dzieckiem sąsiada zabrało...
7 stycznia 2015
+2
-3
8dd-51b
~ Niech ktoś wytłumaczy   Coś się kupy nie trzyma - zapotrzebowanie jest i błaganie o większą ilość kursów - a firmy i tak plajtują na tym interesie? WTF?
I obwinianie prywaciarza, który zbiera klientów kilka minut wcześniej niż Leżajsk? Niezrozumiałe - przecież transport jest, zapewnia go (wnosząc z artykułu) przynajmniej prywaciarz 1 i PKS Leżajsk, jest coraz większe zapotrzebowanie i jednocześnie Leżajsk plajtuje? To w końcu tym Leżajskiem ktoś jeździ czy nie?
Po co robić nieopłacalne trasy przepraszam bardzo? Jeśli z założenia są nieopłacalne, to po co się za nie zabierać? Jeśli inwestycja jest liczona na opłacalną to się zaciąga kredyt, inwestuje i spłaca.
Generalnie Łańcut podumiera przez brak transportu i toczy się konkurencja z Rzeszowem. Wypadałoby się pogodzić z tym, że Rzeszów jest po prostu lepszy albo stanąć do walki i zaproponować lepsze oferty uciekającym dzieciakom(tonący brzytwy się chwyta?). Ale jeśli chce się to zrobić z założeniem, że to nieopłacalne, to po co w ogóle się bawić? Za 40-50 lat Łańcut może stać się dzielnicą Rzeszowa, albo miasto powiększy się dostatecznie, by Rzeszów sam zapewnił te wymarzone połączenia.
7 stycznia 2015
+2
-2
89b-3d3
~ b   problem istnieje i trzeba z tym coś zrobić młodzież nam ucieka do rzeszowa
7 stycznia 2015
+10
-0
6e1-db6
~ kowalski  do ~ Quo Vadis Polonio   A mniej filozofii a więcej konkretu? :))
7 stycznia 2015
+0
-2
a4c-2af
~ Quo Vadis Polonio  do ~ Kowalski   tu potrzebna jest mądrość etapu i praca u podstaw, a nie równia pochyła ku głupocie
7 stycznia 2015
+5
-2
a4c-2af
~ Quo Vadis Polonio   Cytując Kononowicza - "niedługo nie będzie niczego". Nasze państwo się zwija i cytując innego klasyka, Bartosza Sienkiewicza, to wszystko to "ch..., d... i kamieni kupa, państwo istnieje tylko teoretycznie". Niestety.
7 stycznia 2015
+16
-1
6e1-db6
~ Kowalski   A jakieś konkrety?
Myślę, że gminy i ogólnie samorządy transport publiczny w najlepszym interesie swoich mieszkańców powinny w jakimś stopniu dotować. Jeśli się nie mylę to w tej chwili chyba tylko Gmina Czarna dba o swoich mieszkańców w ten sposób a pozostałe gminy mają mieszkańców gdzieś.
Do transportu publicznego powinien się dorzucić Łańcut. Jeśli Burmistrz nie znajdzie środków w budżecie miasta to za 5 lat w mieście nie będzie ani jednak szkoły średnie i wiele zakładów pracy. Wszystko przeniesie się do Rzeszowa.
Pytanie co zrobić żeby Łańcut poczuł, że w jego interesie jest wprowadzenie dopłaty do transportu na terenie powiatu???
7 stycznia 2015
+6
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x