Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Nowy sklep w Łańcucie. Załatwisz kilka spraw w jednym miejscu
Włamanie z rozbojem w Łańcucie
Jest data otwarcia wschodniej obwodnicy Łańcuta
Otwarcie wschodniej obwodnicy Łańcuta
home > Start > Aktualności > Łańcut czy Rzeszów - gdzie są lepsze szkoły średnie?
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT ŁAŃCUT
2015.07.22 11:32 | aktualizacja: 2015.07.22 23:39

Łańcut czy Rzeszów - gdzie są lepsze szkoły średnie?

Rekrutacja do szkół średnich już za nami. Jakie szkoły wybierają najchętniej uczniowie z powiatu i dlaczego? Weź udział w sondzie!
Łańcut czy Rzeszów - gdzie są lepsze szkoły średnie?
Łańcut czy Rzeszów - gdzie są lepsze szkoły średnie?

SONDA

Gdzie najlepiej iść do szkoły średniej?

Rekrutacja uczniów do szkół średnich na rok 2015/2016 została zakończona. I Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie przyjęło 109 uczniów, a w II Liceum Ogólnokształcącym uczyć się będzie 169 osób. Największą popularnością cieszą się kierunki matematyczne oraz biologiczno-chemiczne. W porównaniu z ubiegłymi latami spadła jednak zarówno liczba kandydatów, jak i przyjętych. I tu warto zastanowić się nad przyczyną takiego zjawiska.

Fakty mówią same za siebie: rodzi się coraz mniej dzieci, co powoduje niż demograficzny. Szczególnie odczuwają to uczelnie wyższe mające spadek o około 1 miliona studentów w przeciągu paru lat. Przekłada się to zarówna na skalę lokalną poprzez spadek popularności modelu wielodzietnego i wzrost popularności schematu 2+1. W okolicznych wsiach można odczuć skutki niżu objawiające się chociażby w postaci klas łączonych lub oddziałów liczących po sześcioro-dziesięcioro dzieci.

Kolejną z przyczyn spadku liczby uczniów w liceach ogólnokształcących może być także wzrastająca popularność szkół technicznych, które swoim wychowankom zapewniają konkretny zawód.

- Nie jest powiedziane, że tylko chłopcy są w szkołach technicznych - kierunek taki jak np. technik architektury krajobrazu cieszy się dużą popularnością wśród dziewczyn. Nie dziwię się, że coraz więcej mówi się o technicznym wykształceniu, po prostu niektórzy wolą pójść inną ścieżką niż liceum, a i tu i tu można zdać maturę. Część osób woli też mieć tak zwany "fach w ręku", taki zapas na przyszłość - mówi Joanna, uczennica jednego z łańcuckich techników.

Dodatkowo sporą konkurencję dla tych z Łańcuta stanowią rzeszowskie szkoły średnie. W Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2014, w pierwszej dwusetce możemy znaleźć dwie placówki ze stolicy Podkarpacia: miejsce trzydzieste trzecie zajmuje LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, na miejscu sto osiemdziesiątym znalazło się II LO im. Płk. Leopolda Lisa-Kuli. Poza tym z wielu miejscowości w powiecie łańcuckim łatwiej jest dostać się komunikacją miejską do Rzeszowa niż do Łańcuta.

- Dzieci poniżej 18 roku życia, które nie korzystają z samochodów prywatnych, są zdane tylko i wyłącznie na środki komunikacji publicznej. Jeżeli Rzeszów podstawia im autobusy komunikacji miejskiej, które kursują do gmin powiatu łańcuckiego, to oczywistym jest, że młodzież wybiera ośrodek większy i ten, do którego jest łatwiej dojechać - mówiła radna Monika Roman jeszcze w styczniu tego roku ( pisaliśmy o tym w artykule: Problem z transportem publicznym).

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Do którego z miast najlepiej wybrać się do szkoły średniej? Zachęcamy do udziału w sondzie!

Karolina Porębna
REKLAMA
Oceń:
3 głosy
Łańcut czy Rzeszów - gdzie są lepsze szkoły średnie?, 5.0000 out of 5 based on 3 ratings
Karolina Porębna dodany
 
Odsłon: 11377
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (17)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
625-7f3
~ Uczeń  Tolerujące podejście władz do spadku poziomu nauczania w szkołach średnich na terenie powiatu, brak determinacji do stworzenia niszowych i atrakcyjnych kierunków nauczania oraz brak rozwiązań transportu zbiorowego doprowadzi do sytuacji, że w Łańcucie niedługo pozostaną tylko budynki szkół.
22 lipca 2015
+19
-1
59e-ba6
~ wesoły Romek  z miejscowości Cierpisz i Kraczkowa ( oprócz tych mieszkających przy 4) to nikt nie chodzi do szkoły w Łańcucie bo po prostu nie ma tam czym dojechac
22 lipca 2015
+13
-0
Ostatnio dodane komentarze
fef-dbe
~ quasi poligramota   Nie możemy się zastanawiać, czy wybierać szkołe w Rzeszowie czy Łańcucie, tylko musimy radzić co począć, żeby poziom nauczania był taki sam u nas jak w województwie.
Tak na marginesie, w Rzeszowie też cudów nie ma, bo to nie miejsce, tylko system edukacji decyduje o poziomie nauczania, a PO i PSL do reszty zniszczyli to co i tak było już w dyskusyjnym stanie. Rzeszów dostaje po prostu więcej kasy, a tam gdzie jest kasa, no chyba nie musze kończyć ... Dziwię się niektórym mówiącym "szkoła - tylko Rzeszów", niedługo tak samo powiedzą "miejsce zamieszkania - tylko Rzeszów", a mieszkając w Rzeszowie może im się do Krakowa zechce przeprowadzić. My - jako lokalne społeczeństwo, musimy sami zadbać o to, żeby poziom naszych szkół był wyższy, żeby młodzież miała czym dojeżdżać, żeby nauczyciele wychodzili poza program i dzieci do szkoły chodziły z przyjemności, nie przymusu itd.itp. Ale tu trzeba presji na władze, a żeby wywierać na kims presje, należy samemu mieć pojęcie co należy do naszych praw, należy po prostu zacząć interesować się polityką, choćby na szczeblu lokalnym, reszta sama przyjdzie. Istnieje potrzeba organizowania się, bo co dwie głowy to nie jedna, a my do tej pory jesteśmy prowadzeni na nitce wg rzymskiej maksymy - dziel i rządź. Wystarczy nas skłócić, a później idzie jak po maśle, telewizja dokona reszty, a Polak z Polakiem żyje gorzej niż pies z kotem. Będziemy "polityczni", to będziemy świadomi swoich praw i obowiązków, na razie spełniamy tylko obowiązki i się kłócimy. Naród niepolityczny, nazywano dawniej narodem głupim, kto nie interesował się polityką był głupcem, albo niewolnikiem, któremu jest wszystko jedno, byle się tylko nażarł. Nie chodzimy na wybory, bo to nic nie zmieni, mówimy "oni sa wszyscy tacy sami". Tak niestety nie jest, "oni" wcale nie są tacy sami, w przeciwnym razie by się nie zwalczali + i - są zawsze sobie przeciwstawne, a absencja wyborcza, jeżeli jest to kilka milinów Polaków, zmienia wszystko, a nie "nic". Reasumując, wybierzmy ludzi, którzy zaczną naprawiać Polskę, a nie tych, którzy ja od 8 lat rujnują, przy okazji głosząc wszem i wobec, że ją naprawiają. Polska to zbiorowy obowiązek, i tylko praca u podstaw może naprawić nasz kraj, a nie ciągłe reformy niereformowalnej tzw. III RP
27 lipca 2015
+4
-2
14b-443
~ tiaaa  do ~ Marek   czyżby pan witowski ? ...., więcej pana nie było na lekcjach niż pan był, lata 2003-2006 .. !!! A potem ogladało się zdjecia z 5 gwiazdkowych hoteli na fb z bardzo śmiesznymi opisami.. cóż, skończyła się pana era w tym lo i należałoby się w końcu z tym pogodzic!
26 lipca 2015
+6
-0
213-208
~ ded  do ~ Marek   Marek, Joanna, Wojtek to jedna i ta sama osoba patrzcie na kod i obrazek ŻAL...
25 lipca 2015
+8
-1
d37-a87
~ Wojtek  do ~ Absolwentka   ...a mamusia aby nie pracuje w szkole? :D
a studia w Jarosławiu czy filologia polska na URz to wyczyn na Twoją miarę
25 lipca 2015
+8
-3
d37-a87
~ Greg  do ~ Uczeń   Starosta i poseł Gołojuch łoją kasę z powiatu łańcuckiego a swoje dzieci do Rzeszowa posłali. Wstyd!!!
4 lata temu w 1 LO było 2 x więcej uczniów niż dziś. Ale uczył Czech, Witowski, Śmietana, Pelc...
A dziś?
Zajęć z dyrektorką nie ma, wfy się nie odbywają, biologia i chemia dziadostwo, że w Żołyni lepiej (patrz ranking Perspektyw).
Polityka Starostwa jest tragiczna!!! Wstyd!!!
25 lipca 2015
+6
-1
d37-a87
~ Marek  do ~ Absolwentka   Jeszcze 4 lata temu w dwóch klasach biol-chemu było 80 (!!!) osób!
Dla zajęć z Witowskim walił tłum. Wspominam je jako poziom najwyższy z możliwych.
A dziś?! 106 osób w całej szkole!!! A zamknąć to i wyzwalniać tych, przez których do 1 LO nikt nie chce iść. Z śmiesznym dyrektorem na czele!!!
25 lipca 2015
+4
-4
d37-a87
~ Joanna   Moja młodsza córka chodziła do 2 LO. Powiedział... nigdy więcej.
Wysłałam starszą do 1 LO na biol-chem. To była najgorsza decyzja w moim życiu - szkoda, że nie do Rzeszowa.
Zajęcia z biologii... zero, zajęcia z matematyki... bez korków nie ma szans bo pani sama nie wie czego chce, chemia miała być z p. Witowskim a była fikcja z jakąś panią. Z wf zajęć nie ma - siedzenie w bibliotece albo nauczyciela nie ma na lekcji.
Dziadostwo - odradzam!!! TYKO RZESZÓW!!!
25 lipca 2015
+5
-4
fef-dbe
~ także absolwent  do ~ Absolwentka   Do najbardziej prestiżowych polskich uczelni należą: Uniwersytet Warszawski i UJ (Jagielloński), a te wg Listy Szanghajskiej, czyli zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie, plasują się w czwartej setce. Gdyby wszystko zależało od Ciebie, to pewnie te uczelnie (choćby ze względu na sentyment) sąsiadowałyby w tym rankingu w okolicach IMT, Yale czy Oxford. W normalnych państwa, owsem, wiele zależy od jednostki, ale nigdy wszystko, zaś w Polsce, którą zwie się także III RP, najwięcej zależy od pleców, koligacji i kasy. Niestety. Może i uczęszczasz do "prestiżowej" uczelni, ale ona ma prestiż w Polsce, a tak, to póki co wyprzedzają nas Rumuni czy Chilijczycy choć dawniej UJ czy UW były w pierwszej pięćdziesiątce, a w ogóle drzewiej to w pierwszej piątce, ale wtedy ledwie Amerykę odkryli
24 lipca 2015
+8
-1
7c8-7b0
~ Absolwentka   Ukończyłam liceum nr 1 w Łańcucie już rok temu i studiuję na prestiżowej uczelni dobry i konkretny kierunek, tak samo większość moich znajomych ze szkoły. Uważam, że nasza przyszłość zależy tylko od nas, od tego jak nam zależy i się staramy. Nie trzeba jeździć do Rzeszowa, żeby uzyskać dobre wykształcenie aby potem zostać np. prawnikiem lub lekarzem
23 lipca 2015
+6
-9
fef-dbe
~ 1  do ~ wesoły Romek   bo dokonano prywatyzacji (czytaj likwidacji)PKS, MKS i wszystkiego co pomogłoby ludziom poruszać się z punktu A do B. To już taka prawidłowość w Polsce, że jak coś jest dobre dla ludzi, to jacyś kret.ni wszystko spie...lą
23 lipca 2015
+5
-1
ffc-498
~ Rex   Zgodzę się z tym, że z niektórych miejscowości jest 10x lepszy dojazd i jest taniej !!! do Rzeszowa niż do Łańcuta i to boli najbardziej.
23 lipca 2015
+7
-0
51d-512
~ ż.   jeśli liceum, to tylko w Rzeszowie. Tutaj poziom jest żenująco niski.
23 lipca 2015
+8
-7
c8f-f64
~ absolwent   "poziom nauki"?, z tym poziomem jest tak, że dzisiejsze liceum, jest odpowiednikiem dawnego technikum, a niekiedy - zawodówki. Równają do dołu ze wszystkim, zresztą ryba psuje sie od głowy. Wystarczy posłuchać tzw. taśm z restauracji Sowa et consortes , i wyłania się nam obraz "naszych" elit - buraki, chamy, złodzieje i oszuści. Niestety, oni mają w rękach edukacje, i po reformach Handkego i Hall, zrobili z polskich szkół kombinaty do produkcji kolektywnie "myślących" mas, dla których szczytem możliwości jest rozwiązanie testu bez logiki, a za to wg klucza. Cwaniacy bez wiedzy, cieszą się większym uznaniem społecznym, niż ludzie inteligentni, zdolni bez siły przebicia. Nazwali to (dla zmylenia przeciwnika) "kreatywnością", a ta eliminuje "wiedze", promując "cel uświęca środki". Są oczywiście wyjątki, ale to młodzież, która albo uczy się sama, albo jest zdolna "od urodzenia", ale te jednostki się marnują, jak i wszystko w Polsce pod rządami obecnej, pożal się Boże, kolacji
22 lipca 2015
+11
-1
625-7f3
~ Uczeń   Tolerujące podejście władz do spadku poziomu nauczania w szkołach średnich na terenie powiatu, brak determinacji do stworzenia niszowych i atrakcyjnych kierunków nauczania oraz brak rozwiązań transportu zbiorowego doprowadzi do sytuacji, że w Łańcucie niedługo pozostaną tylko budynki szkół.
22 lipca 2015
+19
-1
df7-cdd
~ nauczyciel franciszek   Nie ma czegoś takiego jak lepsze czy złe szkoły. Trzeba samemu się uczyć i interesować czymś komnkretnym. Życie zna przykłady wielkich ludzi, którzy do szkół średnich chodzili w "Pipidówce" i takich co pokończyli renomowane licea ale uczyć się im nie chciało
22 lipca 2015
+12
-4
24a-77a
59e-ba6
~ wesoły Romek   z miejscowości Cierpisz i Kraczkowa ( oprócz tych mieszkających przy 4) to nikt nie chodzi do szkoły w Łańcucie bo po prostu nie ma tam czym dojechac
22 lipca 2015
+13
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x