Poznaj Japonię! Ciekawe zwyczaje, które fascynują!
Obyczaje Japończyków zachwycają turystów z całego świata. W Kraju Kwitnącej Wiśni wiele może intrygować, bawić, a także szokować. Japonia słynie z bogatej, unikatowej kultury, która kryje za sobą wiele tradycji i ciekawych zwyczajów - origami, kimono, charakterystyczne pozdrowienia w postaci ukłonów... To tylko kilka najbardziej znanych szczegółów z japońskiej kultury. Europejczycy odwiedzający Kraj Kwitnącej Wiśni zazwyczaj doznają niemałego szoku, głównie z powodu ewidentnych różnic pomiędzy ich zwyczajami, a zwyczajami Japończyków. Głośne siorbanie czy mlaskanie, które u nas uchodzi za wyraz braku szacunku do pozostałych osób przy stole, w Japonii oznacza aprobatę dla kunsztu kucharza. Napiwki w restauracji? Zapomnij, tu uchodzi to za obrazę! Japonia pełna jest ciekawych zwyczajów i obyczajów, które każdy turysta powinien respektować. Postanowiliśmy przedstawić te najbardziej interesujące!
Ceremonia parzenia herbaty. To jedna z najważniejszych części kultury japońskiej. Zwyczaj ten traktowany jest przez Japończyków bardzo poważnie; jeżeli zostało się zaproszonym na to wydarzenie, powinno się być szczególnie dumnym i zaszczyconym. W ceremonii parzenia herbaty każdy ruch rąk gospodarza ma znaczenie, stanowiąc nieodłączną część rytuału, a każdy gość odgrywa istotną rolę.
Hanami - japońskie święto kwitnących wiśni. Czas Hanami stanowi dla Japończyków okres wyjątkowego piękna oraz szczególnej atmosfery. Święto kwitnących wiśni rozpoczyna się zwykle już pod koniec lutego, a tradycja opiera się na podziwianiu oraz uważnym oglądaniu kwiatów przy jednoczesnym docenianiu ich piękna. Początki święta datuje się na VII wiek naszej ery. Współcześnie święto przypomina ogromny piknik; gromadzi rodziny oraz znajomych, którzy spotykają się ze sobą w parkach, podziwiają przyrodę i po prostu cieszą się chwilą.
Tanaba. To jedno z Pięciu Świąt, które wywodzą się z Chin. Podczas niego Japończycy zapisują na skrawkach papieru życzenia oraz prośby do losu, zawieszając je na bambusowych krzewach. Każdy prosi o to, czego najbardziej mu potrzeba, licząc przy tym, że częściowo się to ziści.
Japońskie ogrody - nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni
Ogrody japońskie stanowią dziś nieodzowną część kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. W zamyśle mają swoją aranżacją jak najbardziej skłaniać się ku dzikiej przyrodzie - nie naśladując jej jednak, ani nie wysuwać się przed nią na pierwszy plan. Rośliny w ogrodzie japońskim mają sprawiać wrażenie, jakby rosły dziko, a ingerencja człowieka w krajobraz ma pozostawać minimalna. Moda na ogrody japońskie przeniknęła do Europy kilkadziesiąt lat temu i dziś już nie musimy podróżować tysiące kilometrów, by na własne oczy zaznać kultury ogrodów japońskich. Przykładem jest Mała Japonia - Ogród Siruwia, położony niemal w samym sercu polskich Karkonoszy. To właśnie tam zainteresowani sztuką i kulturą Japonii mogą zaznać namiastki tego niezwykłego kraju, spacerując alejkami ogrodu stworzonego na podobieństwo tych japońskich. Ponadto, na miejscu czekają na zwiedzających ciekawe warsztaty oraz sklepik z oryginalnymi, japońskimi produktami. Kultura Japonii od lat inspiruje Europejczyków, a zwyczaje praktykowane od tysiącleci mają szansę przetrwać kolejne stulecia.