Aktu poświęcenia dokona Metropolita Przemyski, Ks. Arcybiskup Adam Szal. Pomnik będzie wierną rekonstrukcją historycznego grobu członków rodziny Ulmów. Podczas ceremonii, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mateusz Szpytma - w imieniu darczyńcy - dokona aktu oficjalnego przekazania obiektu w użytkowanie Parafii w Markowej. Ceremonia odbędzie się o godz. 17.00 w miejscu historycznego grobu Rodziny Ulmów.
Głównym punktem święta muzealnego będzie wernisaż Wystawy "Niecodzienna codzienność Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci". Ekspozycja, która będzie prezentowana w Zagrodzie - Muzeum Wsi Markowa, została podzielona na dwie części. Pierwsza składa się z kilkudziesięciu zdjęć autorstwa Józefa Ulmy, zaś druga ukazuje wydarzenia związane z pamięcią o rodzinie Ulmów i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z Markowej. Wszystkie zdjęcia, zarówno te sprzed około 80 lat, jak i współczesne, służą odkrywaniu historii wsi - są niezwykle cennym zbiorem dokumentacji, a nade wszystko świadczą o dziedzictwie Markowej.
Zdjęcia wykorzystane na Wystawie pochodzą ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Markowej w formie archiwizowanych metryczek oraz ze zbiorów rodzinnych Majewskich i Korneckich. Ponadto są zdjęcia, które udostępniło Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Pochodzą one ze zbiorów prywatnych: Piotra Sagana, Jerzego Ulmy, Zofii Bącal, Zofii Blajer, Antoniego Kluza, Urszuli i Franciszka Niemczaków oraz Mateusza Szpytmy.
Szczególnym akcentem wydarzenia będą spotkania poświęcone narodowej kulturze pamięci. W ramach spotkań Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci - zapraszamy na spotkanie z Martą Kłak-Ambrożkiewicz, kustoszem Muzeum Dom Jana Matejki - Muzeum Narodowego w Krakowie, która wygłosi wykład pod tytułem "Jan Matejko - twórca polskiej kultury pamięci i narodowej tożsamości". Osobę i dzieło Jana Matejki przywołujemy w Markowej, która obecnie - jako miejsce i wspólnota lokalna - staje się jednym z najważniejszych ośrodków narodowej kultury pamięci na mapie Polski.
Drugą osobą, którą będziemy gościć 1 i 2 lipca w murach Muzeum Ulmów będzie dr Artur Kapturski, adiunkt Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, twórca wystawy "Ecce Homo - Osoba i Twarz". Cykl składający się z sześciuset portretów olejnych więźniów KL Auschwitz, namalowanych na podstawie ich zdjęć, które zachowały się w Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jest formą upamiętnienia milionów ofiar obozu koncentracyjnego. Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy, a także uczestnictwa w jednym z dwóch seminariów z udziałem artysty, poświęconych kulturze pamięci, która powstaje poprzez to szczególne dzieło - kulturze, która wyraża potrzebę upomnienia się o człowieczeństwo, o godność i o prawa osoby ludzkiej. Seminaria z udziałem Artura Kapturskiego odbędą się: w sobotę 1 lipca o godz. 21.00 oraz w niedzielę 2 lipca o godz. 12.00.
W skansenie, w Zagrodzie - Muzeum Wsi Markowa w niedzielę 2 lipca można będzie zobaczyć, jak niegdyś wyglądała praca kowali, rymarzy, stolarzy, żniwiarzy, młynarzy oraz wytwórców dachówki i powrozów. Na tę część wydarzenia zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi. Oprócz pokazów ginących zawodów można będzie skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych przez markowskie gospodynie, pooglądać występy zespołów folklorystycznych oraz wziąć udział w zabawie tanecznej.
Podobnie jak w maju, podczas "Nocy Muzeów" zapraszamy do Sadu Pamięci, gdzie odbywać się będą "Spotkania z historią w Sadzie Pamięci Muzeum Ulmów". Poprowadzi je dr Marcin Chorązki, Gł. Historyk Muzeum, historyk pracujący także w Instytucie
Pamięci Narodowej w Krakowie. Spotkania odbędą się: w sobotę, 1 lipca o godz. 22.00 i o 23.00 oraz w niedzielę 2 lipca o godz. 16.00.
" Noc i Dzień Otwartych Drzwi w Markowej" organizowane są w ramach programu "Muzeum w przestrzeni Markowej", współtworzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej i Muzeum Polaków Ratujących Żydów. W realizacji obecnego cyklu spotkań bierze także udział Parafia p.w. św. Doroty w Markowej. Wydarzenia te wpisują się w obchody ogłoszonego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego "Roku Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi".
OTWARTE DRZWI - SPOTKANIA Z DZIEDZICTWEM MARKOWEJ
ZAGRODA - MUZEUM WSI MARKOWA
Niedziela, 2 lipca od godz. 14:00
wernisaż Wystawy: " Niecodzienna codzienność rodziny Ulmów Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci Stasi, Basi, Władzia, Frania, Antosia i Marysi ( 14.00)
pokazy ginących zawodów
udział w ścieżce edukacyjnej "Chałupa Szylarów"
degustacja tradycyjnych potraw
występy zespołów ludowych (godz. 17:00)
zabawa taneczna pod gwiazdami (od godz. 19:00-1:00)
MUZEUM POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW
Sobota, 1 lipca od godz. 17:00 - 24.00
Niedziela, 2 lipca od godz. 12.00 - 20.00
zwiedzanie ekspozycji stałej "Polacy Ratujący Żydów na Podkarpaciu podczas II wojny światowej" z przewodnikiem, dostępne w sobotę 1 lipca w godz. 18:30, 20:00, 21:00 i 22:00; w niedzielę 2 lipca w godz. 13:00, 14:00, 16:00, 17:00 i 19:00
zwiedzanie wystawy czasowej "Ecce Homo - Osoba i Twarz"
czytaj dalej ⇓ REKLAMAseminarium edukacyjne z udziałem Artura Kapturskiego - twórcy portretów
składających się na Wystawę "Ecce Homo - Osoba i Twarz" (sobota, 1 lipca; godz. 21.00, niedziela 2 lipca godz. 12.00)spacer po Sadzie Pamięci z historykiem dr. Marcinem Chorązkim (sobota 1 lipca godz. 22.00 i 23.00; niedziela 2 lipca, godz. 16.00)
Wstęp do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas spotkań "Nocy i Dnia Otwartych Drzwi w Markowej" odbywa się za symboliczną złotówkę.
DOM PARAFIALNY ( Markowa 1425)
Sobota, 1 lipca, godz. 19.00
Wykład Marty Kłak-Ambrożkiewicz, kustosza Muzeum Dom Jana Matejki - Muzeum Narodowego w Krakowie - " Jan Matejko - twórca polskiej kultury pamięci i narodowej tożsamości"
Wszystkie spotkania realizowane są w ramach programu "Muzeum w przestrzeni Markowej", współtworzonego przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów i Towarzystwo Przyjaciół
Markowej - w obecnym cyklu wydarzeń we współpracy z Parafią p.w. św. Doroty w Markowej.