Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Nowy sklep w Łańcucie. Załatwisz kilka spraw w jednym miejscu
Jest data otwarcia wschodniej obwodnicy Łańcuta
Włamanie z rozbojem w Łańcucie
Otwarcie wschodniej obwodnicy Łańcuta
home > Start > Aktualności > Jak dbać o turbosprężarkę w swoim aucie?
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Materiał Promocyjny
2020.10.30 07:20 | aktualizacja: 2020.11.02 06:46

Jak dbać o turbosprężarkę w swoim aucie?

Na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej samochodów z silnikami wyposażonymi w turbosprężarkę. Jeśli jesteś użytkownikiem takiego pojazdu, powinieneś poznać zasady, dzięki którym ten element nie ulegnie zbyt szybkiemu zużyciu. Jak więc dbać o turbosprężarkę?
Jak dbać o turbosprężarkę w swoim aucie?
Jak dbać o turbosprężarkę w swoim aucie?

W teorii turbina powinna prawidłowo działać przez cały okres eksploatacji silnika, jednak w praktyce często jest inaczej i po przekroczeniu nawet kilkudziesięciu kilometrów na liczniku konieczna staje się jej wymiana bądź regeneracja. Należy jednak postawić sprawę jasno już na wstępie - żywotność turbosprężarki zależna jest przede wszystkim od samego użytkownika danego samochodu. Nieprawidłowa eksploatacja tej jednostki napędowej przyczynia się bowiem do jej uszkodzenia. Poniżej przedstawiamy prawidłowe zachowania w celu zapewnienia optymalnych warunków pracy silnika, a jednocześnie ochrony turbosprężarki.

Właściwy rozruch i wyłączanie silnika

Znaczenie ma tu każde uruchamianie silnika oraz każda jazda, zwłaszcza na krótkie dystanse. Pomimo tego, że współczesne oleje silnikowe są bardzo dobrej jakości, aby mogły właściwie spełniać swoją funkcję, musimy im w tym trochę pomóc. Pierwsze kilometry jazdy należy pokonywać w umiarkowanym tempie, co pozwala na rozgrzanie środka smarnego i jego swobodny przepływ w układzie. Osiągnięcie prawidłowej temperatury zagwarantuje poprawne smarowanie turbosprężarki. Tak samo sprawa ma się z wyłączaniem silnika po zakończeniu jazdy - nie powinniśmy wyłączać jednostki napędowej od razu po zatrzymaniu, aby nie przerwać dopływu oleju i nie dopuścić do jego pozostania w urządzeniu. Może to bowiem powodować brak drożności oraz uszkodzenie łożysk.

Regeneracja turbosprężarek Wrocław - http://www.turbo-serwis.com/

Systematyczna wymiana filtrów

Zarówno olej, jak i powietrze w samochodzie są doskonałym nośnikiem zanieczyszczeń, powstałych podczas eksploatacji auta. W taki sposób przedostają się do silnika oraz torują drogę oleju między innymi drobiny węgla lub niewielkie opiłki, stanowiąc poważne zagrożenie prawidłowego funkcjonowania turbosprężarki. Dlatego ważne jest, by przestrzegać terminów wymiany filtrów. Standardowo serwis olejowy powinien być wykonywany co 12 miesięcy lub po pokonaniu około 10 tysięcy kilometrów - podczas jego wymiany konieczne jest również zwrócenie uwagi na filtry i ich stan.

Szybka reakcja na wszelkie nieprawidłowości

Jeśli dojdzie do uszkodzenia turbosprężarki w naszym samochodzie, na pewno się o tym dowiemy prędzej czy później. W tym tkwi cały problem, by zareagować odpowiednio szybko gdy dzieje się coś nie tak. Regeneracja turbosprężarki jest bowiem kosztem, który nie nadszarpnie tak bardzo naszego portfela, zaś brak szybkiej reakcji i uszkodzenie przez to innych podzespołów silnika, może nas słono kosztować. Po pierwsze zaniepokoić powinien nas niecodzienny hałas dobiegający spod maski. Po drugie nieuzasadnione drgania samochodu oraz nierównomierna praca silnika. I po trzecie utrata mocy podczas zwiększania prędkości lub jazdy na wzniesieniu. Wszystkie te elementy mogą wystąpić w przypadku niewłaściwego smarowania turbosprężarki, powodując jej uszkodzenie w przypadku braku podjęcia odpowiednich kroków, takich jak natychmiastowe przerwanie jazdy i kontrola mechanika.

Eksploatacyjne mity dotyczące turbosprężarek

Mówiąc o zasadach dbania o turbosprężarkę należy również rozwiać kilka mitów. Jednym z nich jest zagrożenie dla silnika wywołane hamowaniem przy jego użyciu. Wbrew powszechnej opinii, nie szkodzi to silnikowi i turbosprężarce, choć osiągane są wysokie obroty, do komór spalania nie jest dawkowane paliwo, sprężarka nie nagrzewa się więc od spalin a pracująca z dużą wydajnością pompa olejowa pomaga w chłodzeniu. Kolejnym mitem wartym obalenia jest to, że optymalne warunki pracy turbosprężarce zapewnia jazda wyłącznie w mieście. Jest to oczywiście nieprawdą, gdyż tutaj również możliwe jest doprowadzenie do wysokich obrotów, na przykład podczas włączania się do ruchu. Po drugie dłuższa jazda na wysokich obrotach jest wręcz wskazana, by możliwe było wypalenie sadzy zagrażającej działaniu turbiny. Oczywiście musimy przy tym pamiętać o odpowiednim rozgrzaniu silnika oraz właściwym zakończeniu jego pracy.

Pamiętając o tych kilku zasadach możemy mieć pewność, że nasz samochód będzie działał bez szwanku przez długie lata a turbosprężarka spełni swoje funkcje, bez konieczności jej regeneracji czy wymiany.

Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Jak dbać o turbosprężarkę w swoim aucie?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Artykuł sponsorowany dodany
 
Odsłon: 1248
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x