Jakub Zając pochodzi z Soniny aktualnie mieszka w Krakowie, gdzie przez kilka lat pracował jako wychowawca młodzieży w placówkach dziennych Stowarzyszenia SIEMACHA. Obecnie jest nauczycielem języka polskiego w liceum ogólnokształcącym. Jakub Zając absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jakub Zając jest autorem kilku szkiców krytycznych i artykułów naukowych, m. in. O poetyckim i niepoetyckim zapamiętywaniu raju utraconego w Kamyku i cieniu oraz Domie, śnie i grach dziecięcych Juliana Kornhausera czy Wojna a literatura w Ratunku i Wezwaniu Herminii Naglerowej, drukowanych w pokonferencyjnych tomach z serii Żywioły wyobraźni (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).
-Z uwagi na niemożność zorganizowania tradycyjnego spotkania autorskiego, postanowiłem nagrać kilka fragmentów swojej książki i w ten sposób kontaktować się z potencjalnymi czytelnikami- mówi Jakub
Poniżej czytany przez autora fragment powieści. Kolejne fragmenty będą pojawiać się na kanale Jakuba Zająca w serwisie YouTube oraz Facebooku.
“Halt. Zapiski z domu trzeźwienia" to książka niezwykła. Mówiąc o niej "studium alkoholizmu", na pewno nie miniemy się z prawdą. Pozostanie w nas jednak uczucie, jakbyśmy zbyt łatwo pozbyli się problemu. Jakub Zając, zabierając nas do alkoholowego wnętrza głównego bohatera, każe czytelnikowi konfrontować się także z jego osobistymi demonami. Uderzając o kolejne dna wódczanych podświadomości postaci, celnie wymierza nam kolejne policzki akapitów i sierpowe rozdziałów, mówi: wszyscy śnimy koszmarnie, wszyscy żyjemy w strachu, wszyscy jesteśmy uzależnieni. Ale, z drugiej strony, w każdym z nas drzemią: siła alpinisty, będącego w stanie wydostać się nawet z najgłębszej studni upadku oraz irracjonalna brawura linoskoczka, akrobatycznie spacerującego na krawędzi życia i śmierci.
Powieść Zająca przemawia do nas jednocześnie dwoma językami. To precyzyjny, terapeutyczny wykład, a zarazem pełne emocji, poetyckie wołanie. Oba te tony współbrzmią doskonale, powołując do życia świat jednocześnie uporządkowany i chaotyczny, pełny i niedokończony, uzdrowiony i chory.
Halt to pełna literackich odniesień, brutalnie liryczna opowieść o tym, czym są dla współczesnego człowieka czas i miejsce, droga i słowo oraz o tym, czym stać się mogą w zaszczutej lękiem psychice homo alcoholicus. Czytać go można jak poradnik, jak wciągającą, dobrą literaturę, jak przewodnik po widmowym Krakowie i jak zbiorową autobiografię Pokolenia X (urodzonych w Polsce w latach 1976-85) - w każdym typie lektury książka sprawdza się znakomicie.
Książkę można kupić m.in na stronie wydawnictwoarche.pl