Co na początku?
Przede wszystkim należy mniej więcej określić zakres swojej kolekcji. Monety wybijane są od tysięcy lat na całym świecie, przez co ich ilość jest kolosalna. Kolekcja numizmatyczna, aby mogła stać się wartościowym zbiorem, musi być ograniczona np. pod względem kraju i okresu. Na początku swojego hobby najlepiej rozpocząć zbieranie od najbardziej dostępnych monet.
Kolekcja
W naszym wypadku będą to monety polskie z ubiegłego wieku. Początkujący numizmatyk może więc kolekcjonować monety z okresu PRL czy też z dwudziestolecia międzywojennego. Oczywiście żeby dowiedzieć się jakie egzemplarze zostały jeszcze do uzupełnienia kolekcji, każdy numizmatyk musi zaopatrzyć się w odpowiednie katalogi monet. W ten sposób będzie mógł oszacować, czy dana moneta jest oryginalna i warta swojej ceny. Ciekawym rozwiązaniem na początek (choć nieco droższym) jest kolekcjonowanie srebrnych monet, ponieważ istnieje możliwość, że ich cena odczuwalnie wzrośnie i będziemy mogli je sprzedać z zyskiem - https://numimarket.pl/kategoria/srebrne-monety-inwestycyjne_24/1 .
Jakie monety warto nabyć?
Na wartość monety składa się kilka czynników. Jeżeli mamy do czynienia ze złotymi lub srebrnymi monetami, to oczywiście podstawową wartością jest sam kruszec. W wypadku, gdy posiadamy jednouncjową złotą monetę, jej wartość praktycznie nigdy nie spadnie poniżej aktualnego kursu sprzedaży złota. Stare monety oprócz wartości kruszcu posiadają również wartość numizmatyczną, która może znacząco podwyższyć ich cenę.
Wartość numizmatyczna
Jeżeli chcemy ocenić wartość numizmatyczną danej monety, musimy zabrać pod uwagę kilka aspektów. Najważniejszy z nich to stopień rzadkości. Złotych i srebrnych monet sprzed wieków jest oczywiście najmniej, dlatego ich ceny są często niezwykle wysokie. Wartość numizmatyczna to także stan zachowania konkretnej monety - w Polsce posługuje się najczęściej siedmiostopniową skalą, gdzie stan I (menniczy) to stan niemal idealny, natomiast moneta w stanie VII jest praktycznie nie do zidentyfikowania. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wartość danej monety lub banknotu jest również popyt. Dosyć wyrazistym przykładem może tutaj być polski banknot kolekcjonerski o nominale 19 zł. Jego cena na rynku wzrosła po kilku dniach o kilkaset procent.
Gdzie bezpiecznie kupować monety?
Przede wszystkim w profesjonalnych sklepach numizmatycznych, które cieszą się dobrą renomą. To w nich można bezpiecznie nabyć cenne monety i banknoty, porozmawiać ze specjalistami i poradzić się w sprawie swojej kolekcji. Drugim, bardzo popularnym miejscem wśród numizmatyków jest oczywiście Internet. Niemal wszystkie znaczące sklepy numizmatyczne posiadają swój portal internetowy, w którym można nabyć ciekawe egzemplarze. Interesującym miejscem jest np. Numimarket, w którym znaleźć można wyłącznie oferty od sprawdzonych sklepów numizmatycznych.
Jak przechowywać monety?
Odpowiedzi jest wiele. W dzisiejszych czasach możliwości przechowywania monet jest sporo - najłatwiejszym i najtańszym sposobem jest tradycyjny klaser. Stosuje się go przede wszystkim przy tańszych monetach. Dlaczego? Ponieważ materiały, z których wykonane są klasery mogą zachodzić w reakcję z monetami i obniżać ich wartość. Najczęściej zwraca się w tym wypadku uwagę na srebrne monety. Innym sposobem na przechowywanie monet są specjalne kapsle, w których zamyka się pojedyncze monety. W ten sposób zabezpieczamy naszą kolekcję przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Tańszym rozwiązaniem są holdery, które również spełniają swoje zadanie. Kapsle z monetami możemy układać w specjalnych paletach i szkatułkach, dzięki czemu nasza kolekcja będzie jeszcze bardziej cieszyć oko.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci w rozpoczęciu własnej przygody z numizmatyką. Pamiętajmy jednak, że numizmatyka to przede wszystkim stale rozwijana wiedza na temat mennictwa i historii gospodarczej.