Wydarzenie rozpoczęło się wspólną modlitwą w Kościele Parafialnym, po której uczestnicy i zaproszeni goście oddali hołd Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej składając kwiaty przed Tablica Smoleńską. Piękne biało-czerwone wiązanki złożyli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierz Gołojuch. Samorząd Gminy Łańcut reprezentował Pan Wójt Zbigniew Łoza, natomiast władze Powiatu Łańcuckiego Pani Wicestarosta Barbara Pilawa-Kraus i Radny Paweł Skoczowski. W imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego wieniec złożył Pan Jan Sołek.
Dalsza część obchodów odbyła się na Stadionie LKS "Czarni" Kraczkowa. Część oficjalna została zainaugurowana poprzez odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Dęta z Kraczkowej. Następnie Gospodarz gminy Wójt Zbigniew Łoza powitał zaproszonych gości i odczytał list przesłany przez Marszałka Sejmu RP Pana Marka Kuchcińskiego. Na ręce organizatorów listy okolicznościowe przekazała Pani Poseł Krystyna Wróblewska oraz Pani Wicewojewoda Urszula Podhalicz.
Ważnym punktem programu było wystąpienie okolicznościowe pt. "Droga do Niepodległości", które wygłosił radny powiatu łańcuckiego Paweł Skoczowski. W wygłoszonej prelekcji Radny podkreślił, że "(…) odzyskanie Niepodległości przez Naszą Ojczyznę i pamięć Rodaków o tych doniosłych wydarzeniach ma wymiar zarówno ogólnokrajowy jak i lokalny, dlatego spotykamy się w Kraczkowej i mówimy o odrodzeniu polskiej państwowości (…). Odzyskanie po 123 latach upragnionej wolności było możliwe dzięki zaangażowaniu i współpracy Wielkich Polaków, określanych współcześnie mianem "Ojców Niepodległości". Ówcześni liderzy Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religijną, działali i pracowali pod różnymi zaborami, ale mimo to potrafili zjednoczyć się i skupić wysiłki wokół jednego, nadrzędnego celu, jakim była Niepodległość Polski (...).
Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kulturalno-Gospodarczego Wsi Kraczkowa Pan Paweł Dąbek podjął starania, dzięki którym pozyskano wystawę okolicznościową pt. "Ojcowie Niepodległości". Ekspozycja była wystawiona w sobotę i niedzielę (28 i 29 lipca) w Bibliotece Publicznej w Kraczkowej. Udostępnienie wystawy było możliwe dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie i Pani Wojewodzie Ewie Leniart, ponieważ aktualnie ekspozycja ta jest dostępna w holu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W dalszej części obchodów głos zabrali także Pani Barbara Pilawa-Kraus, Poseł Kazimierz Gołojuch oraz Jan Sołek. W części artystycznej wystąpiły zespoły: Patria, Quest, Złote Nutki, Solistów z Głuchowa, Zespół Śpiewaczy Nasturcje, Tabor cygański z Chmielnika. Zagrała także Orkiestra Dęta z Kraczkowej. Wiersze patriotyczne recytowała Pani Urszula Pantoła z Grupy Poetyckiej Inspiratio.
Spotkaniu w Kraczkowej towarzyszyło wiele atrakcji, które zaplanowano w ramach pikniku integracyjnego. Wspólne świętowanie odbyło się w rodzinnej atmosferze. Dla najmłodszych Organizatorzy zasponsorowali Wesołe Miasteczko, puszczanie gigabaniek, malowanie twarzy, a także gry i zabawy. Spora atrakcją były motocykle, którymi przyjechali fani dwuśladów zrzeszeni w Klubie Motocyklowym. Impreza stanowiła także okazję do promowania bezpieczeństwa stąd zarówno Policja oraz Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna była obecna na pikniku i można było porozmawiać z funkcjonariuszami i strażakami oraz zobaczyć sprzęt, którym dysponują.
Nie mogło zabraknąć oczywiście tradycyjnych potraw, smakowitości i słodkości. Koło Gospodyń Wiejskich na swoim stoisku oferowało tradycyjne dania, a dla wszystkich przygotowano pyszny bigos.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewodę Podkarpackiego, Posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha, Starostę Powiatu Łańcuckiego, i Wójta Gminy Łańcut.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Rzeszów oraz Polskie Radio Rzeszów, Radio Via, Gazeta Codzienna Nowiny i Łańcut GADA.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom i wolontariuszom za okazana pomoc, życzliwość i pracę.