Policjanci podsumowali działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu łańcuckiego. Działająca od 2016 roku interaktywna mapa jest innowacyjnym narzędziem, dzięki któremu każdy ma możliwość anonimowego wskazania miejsca, gdzie często dochodzi do niepożądanych i uciążliwych dla mieszkańców zdarzeń. Każdy sygnał o zagrożeniu jest weryfikowany, jeśli sytuacja się potwierdzi policjanci dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia.
Przez ostatnich 12 miesięcy, mieszkańcy naszego powiatu korzystali z tego narzędzia 684 razy. Wśród wskazywanych w 2017 r. zagrożeń nadal dominowały - przekraczanie dozwolonej prędkości - 215 zgłoszeń, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 139 oraz nieprawidłowe parkowanie - 125. Niewłaściwą infrastrukturę drogową oraz złą organizację ruchu wskazało kolejno 54 i 36 zgłaszających. Dalej uplasowały się kategorie: grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją - 28 miejsc oraz używanie środków odurzających - 16.
Dla mieszkańców miasta najbardziej uciążliwe okazało się jednak nieprawidłowe parkowanie. Niemal wszystkie zgłoszenia w tej kategorii dotyczą centrum Łańcuta. Do wskazanych na mapie miejsc często dołączane są zdjęcia. Problem ten potwierdzają również zgłaszane telefonicznie interwencje. Kilka razy dziennie policjanci informowani są o nieprawidłowo zaparkowanych pojazdach, które blokują wyjazdy z parkingów i prywatnych posesji oraz utrudniają ruch innym użytkownikom drogi. Często uniemożliwią również przejście chodnikiem czy skorzystanie z przejścia dla pieszych.
Policja apeluje o prawidłowe parkowanie pojazdów w miejscach do tego wyznaczonych. Nie pozostawiajmy samochodów w sposób, w który stwarzają one zagrożenie, utrudniają lub uniemożliwiają ruch innym pojazdom czy pieszym. Duże, bezpłatne parkingi znajdują się na ul. Dolniańskiej oraz przy ul. Żardeckiego. W centrum miasta możemy natomiast skorzystać z płatnych parkingów.