Czym zajmuje się BIK?
Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją funkcjonującą w Polsce od 1997 roku. Została ona powołana przez banki do gromadzenia, a następnie udostępniania danych na temat historii kredytowej ich klientów. Aktualnie w bazie BIK znajdują się dane o 23 milionach kredytobiorców posiadających zobowiązania w bankach, SKOK-ach, a także niektórych firmach pożyczkowych. Zobowiązania te dotyczą pożyczek gotówkowych i kredytów (konsumpcyjnych, hipotecznych, mieszkaniowych, inwestycyjnych, konsolidacyjnych itp.), kart kredytowych, limitów w rachunku, a także zakupów ratalnych.
Do czego służy nasza historia w BIK?
Informacje o zobowiązaniach poszczególnych kredytobiorców tworzą tzw. historię kredytową, w której mogą znajdować się zarówno wpisy negatywne, jak i pozytywne. Pozytywny wpis uzyskuje się w momencie spłacenia danego zobowiązania w terminie. Z kolei opóźnienia w regulowaniu zobowiązań skutkują negatywnym wpisem. Na podstawie tych wpisów BIK wystawia każdemu kredytobiorcy ocenę punktową (tzw. scoring BIK) i robi to w momencie, gdy jakiś bank lub firma pożyczkowa złożą zapytanie dotyczące klienta ubiegającego się u nich o kredyt lub pożyczkę. Im więcej ma się wpisów pozytywnych, tym ocena jest wyższa i daje większe szanse na uzyskanie kredytu na korzystnych warunkach. Negatywne wpisy obniżają scoring i mogą utrudnić dostęp do produktów kredytowych. Na obniżenie oceny punktowej wpływa także zupełny brak historii kredytowej (jeśli ktoś nigdy nie brał żadnych pożyczek lub kredytów), a także zbyt wysoka wartość zaciągniętych zobowiązań.
Jak uzyskać pożyczkę, mając złą historię kredytową?
Warto pamiętać, że "czarna lista" w BIK tak naprawdę nie istnieje. Na podstawie historii kredytowej wystawiana jest nam jedynie ocena punktowa, która wpływa na naszą ocenę zdolności kredytowej, gdy ubiegamy się o udzielenie jakiegoś produktu kredytowego. Niestety z bazy BIK korzysta dzisiaj większość banków i coraz więcej firm pożyczkowych, także tych oferujących szybkie pożyczki online. Mając złą historię kredytową, a więc także niską ocenę punktową w BIK, można mieć niemal pewność, że nasz wniosek o kredyt zostanie przez te instytucje odrzucony. W takich przypadkach często jedynym sposobem na pozyskanie dodatkowej gotówki jest skorzystanie z usług firmy oferującej pożyczki bez BIK. Firmy takie nie sprawdzają swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej, a więc osoby z negatywną historią kredytową mają u nich takie same szanse na pożyczkę jak osoby z wysokim scoringiem. Takie pożyczki bez BIK dostępne są np. w serwisie https://freezl.pl/, w którym można w kilkanaście minut przez internet pożyczyć od 100 do nawet 5000 zł.
Mimo że istnieją sposoby na otrzymanie pożyczki bez sprawdzania BIK, to jednak warto dbać o swoją pozytywną historię kredytową. Wystarczy rozsądnie korzystać z produktów kredytowych i starać się spłacać wszystkie swoje zobowiązania w wyznaczonym terminie.