Żyjący w latach 1908 - 2006 malarz o pseudonimie artystycznym "Słońcesław z Żołyni" to postać niezwykła. Zostawił po sobie bogaty dorobek w postaci obrazów, na których utrwalone jest piękno krajobrazów południowo-wschodniej Polski. Studiował w krakowskiej ASP, gdzie doskonalił swój warsztat twórczy pod okiem m. in. wybitnego profesora Ksawerego Dunikowskiego. Spod jego ręki wyszedł także zbiór legend ludowych wydany w 1989 roku. Obrazy i rysunki Frączka wystawiane były m. in. w Chicago, Lwowie, Paryżu, Warszawie, Krakowie, Rzeszowie i Łańcucie. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m. in. Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków, Odznakę Honorową Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt działalności artystycznej. Przez wiele lat mieszkał i tworzył w Krzemienicy, gdzie w jego domu rodzinnym znajduje się wiele pamiątek po zmarłym artyście.
Z sylwetką i dorobkiem "Słońcesława" uczestników spotkania zapoznał znany rzeszowski poeta, krytyk literacki, edytor i fotografik Mieczysław Arkadiusz Łyp, który przedstawił kilka swoich wierszy poświęconych temu wybitnemu artyście. Biografię Franciszka Frączka i jego wybrane utwory ze zbioru "Legendy Regionu Łańcuckiego" zaprezentowali uczniowie miejscowego Zespołu Szkół pod kierunkiem nauczyciela Grzegorza Gawła. W spotkaniu, które prowadziła dyrektor GBP Krystyna Teichman, uczestniczyli członkowie rodziny i syn malarza Ziemowit Frączek.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów Franciszka Frączka i publikacji poświęconych artyście, a uświetnił je występ pianisty Krzysztofa Rybaka, który wykonał kilka nastrojowych utworów.