Mapa zagrożeń ma przedstawiać stan bezpieczeństwa na danym obszarze, wskazując zagrożenie przestępczością określonego rodzaju, szczególnie uciążliwymi wykroczeniami czy patologiami. Ma też obrazować miejsca bezpieczne. Mając pełny i rzetelny obraz policja może lepiej dostosować swoje działania, np. częściej kierować w takie miejsca patrole. Mapa sporządzana jest w formie graficznej - ilustrującej zagrożenia w konkretnym rejonie oraz opisowej, zawierającej szczegółowe informacje o miejscu, czasie i częstotliwości występowania zagrożeń.
W minionym tygodniu przerowadzono trzy konsultacje społeczne na temat tworzenia "Map zagrożeń bezpieczeństwa". Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie nadkom. Andrzej Żygadło oraz Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Dariusz Lech uczestniczyli m.in. w sesji Radu Powiatu, gdzie rozmawiali z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Łańcucie, Urzędu Miasta Łańcut, Urzędu Gminy Rakszawa, członkami Zespołów Interdyscyplinarnych, GOPS, sołtysami, radnymi, dyrektorami szkół oraz innymi zaproszonymi gośćmi z terenie naszego powiatu. W ostatnich dniach również dzielnicowi spotykali się z mieszkańcami, sołtysami i radnymi.
Uczestnicy spotkań wskazywali problemy i zagrożenia napotykane w lokalnej społeczności. Były też pytania zadawane obecnym na spotkaniach przedstawicielom Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie, na które udzielano odpowiedzi i reagowano zadaniując policjantów. Taka bezpośrednia wymiana zdań i opinii ułatwia rozpoznanie potrzeb i oczekiwań, a jednocześnie pozwala na uświadomienie pojmowania bezpieczeństwa, jako wspólnego zadania.
W trakcie spotkań uczestnicy wypełnili ankiety, w których zawarli informacje o niepokojących zjawiskach występujących w ich najbliższym otoczeniu. Ankiety te będą pomocne przy sporządzaniu "Mapy zagrożeń bezpieczeństwa" na terenie powiatu łańcuckiego. Zebrano już ponad 100 ankiet.