Jak wskazuje dokument "Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Łańcuta na lata 2015-2020", dawny Zespół Klasztorny oo. Dominikanów to najstarszy obiekt zabytkowy Łańcuta (jego początki sięgają XIV i XV wieku), o szczególnej wartości historycznej, jak również istotnym znaczeniu dla kultury i tożsamości miasta.
Degradacja budynku spowodowała, ze wymaga on szeregu prac konserwatorskich i remontowych. W ramach programu rewitalizacji obiekt zagospodarowany ma być pod kątem utworzenia nowoczesnej oraz interaktywnej instytucji kulturalnej i historycznej o interdyscyplinarnym charakterze, skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Założenia te pozwolą otworzyć się instytucji na przeróżne dziedziny życia, takie jak rozrywka, sposób spędzania wolnego czasu, dostęp do kultury oraz dóbr konsumpcyjnych, szkolnictwa itp.
Niezbędne inwestycje
Działania inwestycyjne, które mają być podjęte w obecnej siedzibie oddziału PTTK-u to: kompleksowa inwentaryzacja obiektu z wykonaniem szczegółowych badań podziemi, kompleksowy remont konserwatorski budynku zespołu klasztornego wraz z otoczeniem, przeprojektowanie w możliwym zakresie wnętrza obiektu i dostosowanie go do nowych funkcji, aranżacja przestrzeni wystawienniczej oraz na potrzeby muzealne historii klasztoru, fundatorów, historii miasta i działalności mieszkańców,
adaptacja dziedzińca wewnętrznego na potrzeby tworzenia i prezentacji sztuki (obrazów, fotografii, muzyki, teatru, itp.), aranżacja podziemi na potrzeby związane z ekspozycją dawnych pochówków oraz ewentualne połączenie z Podziemną Trasą Turystyczną, wygospodarowanie w zespole klasztornym przestrzeni pełniących funkcje zaplecza turystyczno-usługowego i do prowadzenia działalności gospodarczej (m.in. usługi gastronomiczne, sanitarne, sale konferencyjne, pokoje noclegowe, miejsca parkingowe itp.), zakup lub pozyskanie muzealiów i eksponatów związanych z historią obiektu, fundatorów, z historią miasta i działalnością mieszkańców, inwestycje w nowoczesne metody prezentowania zbiorów historycznych i pokazów dzieł sztuki współczesnej.
Szacunkowa wartość projektu to 30 mln zł.